День поширення інформації про проблеми аутизму

2 квіт. 2024
2 квітня світ відзначає День поширення інформації про проблеми аутизму: що треба знати

Аутизм — не хвороба, а порушення розвитку, яке впливає на комунікацію і відносини з іншими людьми, а також на сприйняття і розуміння навколишнього світу. Його неможливо вилікувати, також ним не можна заразитись.

Аутизм не передбачає надздібностей, і кожна людина з аутизмом має свої сильні та слабкі сторони.

Людям з аутизмом складніше сприймати емоційні реакції людей, вони також можуть бути сенсорно гіперчутливими і гостро реагувати на гучні звуки, яскраві кольори чи спалахи світла.

Також вони значно більше прив’язані до щоденної рутини і почуваються погано у разі зміни обстановки чи звичного ходу подій.

Більшість людей з аутизмом можна адаптувати до життя в соціумі за допомогою роботи з психологами та психотерапевтами. Також поведінку людей з аутизмом коригують за допомогою медикаментів.

Які ознаки аутизму в дітей?

Ознаки аутизму зазвичай з’являються у 2-3 роки. Деякі – можуть з’явитися і в більш ранньому віці. Що раніше батьки і лікарі визначають, що дитина перебуває в спектрі, то більше позитивних результатів можна досягти в покращенні якості її життя.

ДО 6 МІСЯЦІВ:
  • дитина уникає або не підтримує зоровий контакт;
  • не виявляє радісних емоцій, рідко посміхається.
ДО 9 МІСЯЦІВ:
  • не виявляє щасливих, сумних, роздратованих, здивованих виразів обличчя;
  • не реагує на ім’я.
ДО 12 МІСЯЦІВ:
  • не лепече;
  • не використовує або використовує рідко жести: не вказує на предмети, не махає “па-па”, не простягає ручки.
ДО 1,5 РОКІВ:
  1. не вказує на предмет, що привернув його увагу.
ДО 2 РОКІВ:
  • не помічає емоцій інших людей.
ДО 3 РОКІВ:
  • не помічає інших дітей і не намагається приєднатися до їхньої гри.
ДО 4 РОКІВ:
  • не грає в рольові ігри (не прикидається лікарем чи супергероєм).

Скільки людей мають аутизм?

За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), з 2012 до 2021 року приблизно один зі 100 дітей мали розлади аутистичного спектру. Кількість людей з цим діагнозом значно зросла з 1990-х років, що може бути частково пов’язано з більш широким визнанням захворювання.

Вважається, що кількість людей з розладами аутистичного спектру може бути недооцінена у країнах із низьким і середнім рівнем доходу, де ці розлади частіше можуть залишатись недіагностованими.

Хлопчикам аутизм діагностують приблизно в чотири рази частіше, ніж дівчаткам.